Get a life!

Kaja kirjutab elust ja kõigest, mis selle sees on

Kaasus blogitekstide meedias kasutamisest

Mõni aega tagasi oli mul üllatus lugeda Õhtuleht Online´i rubriigist Arvamus oma blogisissekannet. Lisaks faktile, et minuga polnud selle täismahus kasutamisest räägitudki, häiris loo serveering Õhtulehe jaoks kirjutatud arvamusloona. Ma tõesti kirjutaksin Õhtulehe arvamusrubriiki teistmoodi ja teises stiilis kui oma blogisse - nii et minu jaoks on materjali kasutamine selle jaoks mitte ette nähtud kanalis kindlasti problemaatiline. Lisaks ilmnes, et sama tekst oli minu teadmata avaldatud ka Õhtulehe trükiväljaandes, seal küll oluliselt sobivama rubriigipealkirjaga "Blogivad". 

Võtsin Õhtulehega ühendust. Ja kui Õhtulehe ajakirjanikke tavaliselt keegi ei kiida :), siis mina küll kiidan: nii veebitoimetuse poolt vastanud Tarmo Paju kui Margo Pajuste arvamustoimetusest reageerisid asjalikult, viisakalt ja lahendusipakkuvalt. Kiitmist väärt on see sellepärast, et olen sellistel puhkudel kohanud ka ägedat vaidlemist ja väljaande tegevuse õigustamist, isegi üleolevat suhtumist ja ajakirjanikupoolset solvumistki ... Nüüd aga oli suhtlemine lausa meeldiv ning sain (ilmselgelt küll ainult tänu oma pöördumisele) Õhtulehest isegi honorari.

Juba paar aastat tagasi otsustasin ühe analoogse klaarimise järel, et saades raha blogitekstide eest, mida ma pole ju rahateenimiseks kirjutanud, annetan ma need summad heategevuseks ja nii läks seegi honorar MTÜ Kassiabi toetuseks. Korra kaalusin küll, kas mitte annetada sedapuhku teemakohasesse kohta ehk mõnele rinna- või emakakelavähi vastu võitlevale MTÜ-le... aga ma ei tea neist eriti midagi ja nii sai annetuse ikka Kassiabi, kellele niikuinii oleme tänu võlgu meie võrratu Tiffany eest.

Kokkuvõttes seega positiivse lõpuga juhtum, millest on ehk õppida nii blogijatel kui blogide tekste kasutada soovivatel ajakirjanikel.

Kommentaarid (13) -

 • marjusha

  19.02.2010 15:43:38 | Vasta

  a käin siin tavaliselt ainult salaja lugemas (5+ teemad!) ja pole senini kommenteerinud, aga seekord tekkis tahtmine välja öelda oma kauaaegne unistus: et ükskord ometi keegi risti löödaks! ajakirjanduses blogitekstide kasutamine  ilma loata (olgugi koos autori nimega) on alatu varastamine ja seda ei saa teisiti tõlgendada. sama kehtib ka fotode kohta. miks peaks autor toimetusega ühendust võtma ja ennast õigust taga ajades alandama, kui tegelikkuses on toimetus selle honorariga juba arvestanud. jääb mulje, et  niiviisi üritatakse oma fondi kokku hoida - äkki ikka õnnestub ja autor ei panegi oma loomingu ilmumist tähele, ja siis ei ole talle ju ka maksta vaja.

  mul rebis südame seest, kui eesti ekspress täitis suure osa oma väljaandest pikkade lõikudega blogist, mida kirjutas sureva lapse ema. loomulikult ei vaevunud ka siis keegi luba küsima, kuigi tegemist oli ometi nii sensitiivse teemaga.

  keskmiselt iga kuu juhtub mu kõrvu või silma mõni taoline lugu ja tõesti on sellest juba villand. halloo, me elame ju 20. sajandi Eestis!?
  seepärast soovingi, et mõni taoline järjekordne ohver võtaks kätte ja lihtsalt põhimõtte pärast annaks asja kohtusse. et jah, olekski kaasus loodud!

 • Ninnu

  19.02.2010 22:09:05 | Vasta

  Mina olen poolt. Isegi 21. sajandil.

 • Jaanus

  19.02.2010 22:38:58 | Vasta

  Ma kuulsin, et Eesti Ekspress pidada võtma Twitterist inimeste säutse ja neid paberkujul avaldama ja et minu oma olla ka seal. Säutsud on nagu mini-blogi. Ega mul selle vastu midagi pole ja minu poolest tehku seda kasvõi küsimata, aga kurb on see, et mul endal puudub veebist võimalus avaldatut vaadata: see on vist vaid paberlehes, veebist seda ei leia. Tahaks vähemalt näha, kelle teisega mind ühte seltskonda on pandud.

 • Soomlane

  19.02.2010 22:54:35 | Vasta

  Ja Haitist sina ei vist tea midagi. Piibel ütleb et nad kes lasevad karjumist kuulata, kuulavad seda alati pärast surma. Aga jah, ma tean et Eestis on inimised vajavad abi aga ikkagi vöik annetada Haitilastele Smile

 • marjusha

  20.02.2010 14:53:56 | Vasta

  aeg läheb nii kiiresti, et mul on sajandi vahetumine kuidagi täitsa kahe silma vahele jäänudSmile))
 • Kaja

  22.02.2010 8:48:27 | Vasta

  Soomlasele: Haitist olen ma loomulikult kuulnud, kuid heategevuse prioriteet jäägu siiski iga inimese enda otsustada. Mina ilmselt eelistan pärast surma pigem haitilaste karjumist kuulata, mitte vaevatud kasside vaikset näugumist...
  Jaanus: Seal on avaldatud ilmselt hetkel huvipakkuvaid sutse, kindlat autoriteringi (vist) pole.  Samas olen ma aga ka selliste asjade puhul seda meelt, et kui väljaanne kasutab kellegi loodud sisu (olgu või 140 tähemärgiga piiratut) oma kommertsedu suurendamiseks, siis on ta kohustatud selle eest ka maksma. Isegi siis, kui need huvitavad mõtted on kõigile tasuta lugemiseks Twitterisse pandud, ei anna see kolmandale osapoolele õigust neid sealt mahamüümiseks võtta.

 • Maare

  22.02.2010 17:17:35 | Vasta

  Ehh.. tänahommikul avasin nädalavahetusel uurimata jäänud Päevalehe laupäevalisa. Lemmikkohast muidugi kohe, et vaadata, mis toidukohta Köögi Komando seekord külastanud on. Ja lugedes tundus jutt osaliselt nagu tuttavlik. Kui jõudsin viimase lõiguni, sain aru miksSmile

  Võrdluseks
  lunchandsay.wordpress.com/.../

  Ja nädalavahetuse EPLi Köögi Komando artikkel
  http://www.epl.ee/artikkel/488322

  Kuna aga üksühelt kopipaste ei olnud, las jääda. Tunnen siinkohal lihtsalt rõõmu, et olen nii osavalt sõnu seadnud, et ajakirjanikulegi meeldis ja pani lehteSmile

 • Soomlane

  23.02.2010 0:15:45 | Vasta

  Kahju et nii mötled, aga eks igaühel on vöimalus valida mis oma elus teeb. Piibelid tasub lugeda ja ma ei muidugi taha midagi halvad soovida.

  Aga Eesti jah, paganad ikka Smile

  Igajuhuks, ilusat elu ja köike head Sulle!

  -johannes-

  Ps. igajuhuks hea blogi on...

 • jeff

  20.10.2010 20:44:01 | Vasta

  Any way to translate this site to english?

 • boiler services

  20.11.2010 16:16:13 | Vasta

  Fascinating item and point on  Kaasus blogitekstide meedias kasutamisest. Not all can hold the same opinions or experience. I think I am in line with with this blogs position. Keep the points coming. As the man said I will be back.

Pingbacks and trackbacks (3)+

Lisa kommentaar

Loading