Get a life!

Kaja kirjutab elust ja kõigest, mis selle sees on

Kui tahad sõita vastassuunavööndis

imageVahel tundub, et tahaksin midagi muud, mitte seda, mis minule antud…” See lauluke pole populaarne mitte ainult kaasahaarava viisi ja armastatud esitajate tõttu, vaid ka seepärast, et aegajalt on igaüks meist niimoodi tundnud. Kes rohkem, kes vähem, kes harvemini, kes sagedamini – aga oleme. Ja isegi kui me kohe mitte kuidagi ei taha oma hinges nõustuda vähenõudliku filosoofiaga tahaks lennata, aga mitte eriti kõrgelt … siis tõele näkku vaadates on enamik meie midagimuudtahtmisi veelgi vähemad, sest enamasti on nad täiesti ebamäärased.

Mina pole kunagi olnud kantritüdruk, aga ometi kannavad minu kahekümnendates eluaastates kirjutatud ning nüüd kogumikus “Vastassuunavöönd” taasavaldatud jutud just sedasama määratlematut “vahel tundub, et tahaksin midagi muud” igatsust. Tüdrukud ja naised nendes juttudes tunnevad ebamäärast sisemist rahutust, minnatahtmist ja millegi muu igatsust.

Muide, tore kõrvalepõige. Ürgajal, mil internetti polnud olemaski ning telekastki tulid saated mitte 24/7, vaid kindlatel kellaaegadel, tuli endale ise meelelahutust otsida. Mina ja mu õde Karin lõbustasime end teismeeas sellega, et ütlesime üksteisele ägedalt kõlavaid pealkirju ja teine pidi selle põhjal loo jutustama. Just nii sündis kunagi jutt “Kui hüään naeris”. See õe öeldud pealkiri (tegelikult näpatud silma alla sattunud vanalt lasteraamatult) jäi millegipärast aastateks meelde, koos kiirkorras tekkinud süžeega igavlevast tüdrukust, kes… no muidugi, ootab elult midagi muud. Aastaid hiljem tippisin pähe keerlema jäänud loo kirjutusmasinasse - ja veel hulk aastaid hiljem sai sellest mu jutukogumiku avalugu.

Milline neist juttudest mulle endale kõige rohkem meeldib? Nimilugu “Vastassuunavöönd” on kindlasti kõige terviklikum ja õnnestunum (selle ja “Täiusliku mängu” kohta olen, muide, saanud omal ajal palju just meestelt tulevat kiitust, mis minu jaoks oli üllatav, sest ise olen oma jutte ikka padunaistekateks pidanud) , kuid subjektiivselt võttes tekitasid uuesti üle lugedes minus ihukarvu püsti tõstva tunde “Röövkass” ja “Soovide täitumise öö”.

“Soovide täitumise öö” baseerub mu hirmuunenäol. Kui külma sõja hüsteeria tähe all möödunud lapsepõlves olin kartnud tuumasõda, siis üheksakümnendate aastate noore emana kartsin samasuguse nimetu hirmuga maffia tänavatulistamisi ja autopomme, mis kogemata võivad mu lapsed tappa. Praegu tunduvad need hirmud veidrad, olid tegelikult ka tollal (no ei olnud see 90ndate Eesti ju mingi Chicago), aga ometi nägin ma pidevalt unes, et mu noorim laps on sel kombel surma saanud. Kui suutsin valada selle ängi positiivse lõpuga kummituslikku loosse, sain ka unenägudest vabaks.

“Röövkass” aga on lugu pealtnäha õnnelikust pereemast, kel on kaks toredat last, traditsioonilistest pereväärtustest hooliv mees ja kelle elu läheb aina paremaks ja paremaks… aga kes salamisi, nii et ei suuda seda endalegi tunnistada, igatseb hulkuva kassi vaba ja ohtuderikast elu. Ma olin selle loo, eriti tema lõpplahenduse, täiesti unustanud, ja nii suutis see mind tõesti raputada.

Aga mina ise? Olin ma nende juttude kirjutamise ajal õnnetu ja elasin juttudes välja oma salajast rahulolematust?

Ma ei tea.

Sellesse aega tagasi vaadates mäletan piiritut õnnetunnet oma kolmest lapsest, vahvaid sõpru, ema-isa ja meheema (mulle ei meeldi sõna “ämm”, sest see kannab meie keeles mingit negatiivset energiat) armastavat tuge, usku oma abikaasasse ja meie tulevikku…

… aga jah, ometi tahtsin ma veel midagi.

Pidin ju tahtma, muidu poleks mu elu ilmselt nii läinud, nagu ta läinud on?

“Kui elu annab meile magusa saia, tahaksime me korraga mõlemat: see silmapilk ära süüa, aga ka homme külalistele pakkuda,” filosofeeris kord üks mu tolleaegne sõbranna. Naersime, aga tegelikult oli tal sügavalt õigus. Veelgi enam: me tahtnuks sellest nädala pärast ka saiavormi teha!

Ning sügavas südamesopis olime tegelikult veendunud, et see kõik on kuidagi võimalik. Peab ju olema!

Mina olengi suure osa oma vastandlikest igatsustest realiseerinud. Küll haigetsaamise ja haigettegemise hinnaga, küll ennast igas suunas lõhki käristades – aga olen.

Ja ma loodan, et “Vastassuunavööndist” enda jaoks tuttavaid tundeid leidvad tüdrukud ja naised jõuavad kord samasugusesse nende jaoks õnnelikku ja rahulikku sadamasse.

___
Siin kirjutasin natuke ka raamatu sünniloost.

Kommentaarid (7) -

 • aink

  01.07.2015 19:22:35 | Vasta

  Kui päris täpne olla, siis postituse alguses mainitud loo autor on Tõnu Raadik (sõnad Jaan Tätte).

 • Nele

  01.07.2015 21:48:47 | Vasta

  "Tahan lennata" laulis Tõnu Raadik kuulsaks siiski Kukerpillide koosseisus Laughing

 • Kaja

  01.07.2015 23:54:07 | Vasta

  Aitäh, Ain ja Nele, võtsin loo esitaja kohta käinud valeinfo maha. Siit moraal: mälu on ebatäpne, ära usalda seda, vaid kontrolli alati üle, Smile

 • Liis

  09.08.2015 21:19:03 | Vasta

  Tere!

  Sattusin poes Su raamatut sirvima ja kogesin suurimat äratundmisrõõmu - oled viimases jutukeses kirjeldanud üht plaksumängu, mida ma olen mälu järgi aastaid taastada üritanud. Kas saaksid siia või mulle meilile kirjutada mängu juurde käiva laulukese sõnad ja äkki mäletad ka, kuidas mäng käis? Aitäh!

 • Kaja Sepp

  19.08.2015 16:39:04 | Vasta

  Liis, ma pean ka oma laste käest üle küsima, kuidas see täpselt käis ja mis ülejäänud sõnad olid. Loodan, et nad veel mäletavad, see oli nendelt kuuldudmul... Niipalju kui endal meeles on, olid käteplaksud nii:
  Enda käteplaks
  Käteplaks paarilisega, mõlemad käed kokku
  Enda käteplaks
  Käteplaks paarilisega, paremad käed
  Enda käteplaks
  Käteplaks paarilisega, vasakud käed
  Nii on salmi esimene rida tehtud, aga edasi enam ei mäletagi. Olid mingid kiired plaksud, vist nii, et vaheldumisi enda plaks ja kahe käega plaks partneriga.
  Ja "one, two,three" ajal olid jälle aeglasemad plaksud: Partneriga paremad käed kokku, vasakud käed kokku, mõlemad käed kokku.
  Vist Smile

 • richard

  29.10.2020 13:06:52 | Vasta

  Pakub laene välismaal ja rahvusvaheliselt

  Tere, olen eraisik, kes pakub rahvusvaheliselt laene. Kapitaliga
  mida kasutatakse lühi- ja pikaajaliste laenude andmiseks üksikisikute vahel alates
  4000–500 000 kõigile tõsistes puudust kannatavatele inimestele, määr
  intress on 3% aastas. Ma annan finantslaene, kinnisvaralaene, investeerimislaene,
  Autolaen, Isiklik laen. Olen valmis rahuldama oma kliente maksimaalselt 3 päeva jooksul pärast teie taotlusvormi kättesaamist.
  Ükski tõsine inimene ei peaks erapooletuks jääma

  Kiire vastus teie laenutaotlusele: richardjeanpierreroland628@gmail.com

  Aitäh

 • Claudia Klein

  13.11.2020 19:47:41 | Vasta

  Tere, minu nimi on Claudia Klein, olen sakslane ja osutan finantsteenuseid. Kas vajate kiiret, pikaajalist või lühiajalist laenu, mille intressimäär on madal ja madalam kui 3%? Kas majanduse raskused mõjutavad teid? või on teie pank või mõni muu finantsasutus teile laenust keeldunud? Pakume turvalisi laene.
  Laenupakkumise kohta lisateabe saamiseks saatke mulle oma soov e-posti teel: spotlightglobalservices@gmail.com või WhatsApp: +4915758108767

  * Kas otsite raha võlgade tasumiseks?
  * Kas otsite raha oma ettevõtte loomiseks?
  * Kas otsite laene suurte projektide elluviimiseks?
  * Kas vajate vähem kui 24 tunni jooksul laenu?
  * Kas vajate kiiret laenu erinevatel eesmärkidel?

  Kui teie vastus on jaatav, saan teile abiks olla.

  * Võin teile pakkuda kuni 15 000 000 euro suurust laenu.
  * Tagasimaksmiseks võite valida 1 kuni 30 aastat.
  * Saate valida kuu- ja aastamaksete kava vahel.
  * Paindlikud laenutingimused.

  Kui olete huvitatud, pöörduge minuga selle e-posti aadressi kaudu: | spotlightglobalservices@gmail.com | Või WhatsApp: +4915758108767

  Teil on 100% garantii, et saate oma laenu selle laenutehingu lõpus.

  Saate meid hõlpsasti meie veebisaidil vaadata: || https://spotlightglobalfin.wixsite.com/financial ||

  Oleme kirglik rahalise kaasatuse arvestamise eest. Meie laenud ja investeerimistooted on loodud teile mugavuse ja väärtuse pakkumiseks.

  Spotlighti globaalsete finantsteenuste abil saate hüvasti jätta kogu oma finantskriisi ja raskustega, kuna oleme sertifitseeritud, usaldusväärsed, usaldusväärsed, tõhusad, kiired ja dünaamilised

  Soe soov
  Claudia Klein

Lisa kommentaar

Loading