Get a life!

Kaja kirjutab elust ja kõigest, mis selle sees on

Lugesin end üle!

Ilmselgelt ei ole mõistlik trügida riiklikesse e-süsteemidesse (v.a E-Maksuamet) nende avamiste esimestel päevadel - ülekoormused, vead, aeglus jne, aga mis teha, kui uudishimu on nii suur :) Nii saigi juba esmaspäeval ühiste jõududega tehtud e-rahvaloendus kogu Välja tänava leibkonnal.

Njah, eks omajagu vett, vilet ja vasktorusid selle süsteemiga vähemalt suure leibkonna puhul oli. Omavahelisi sugulussidemeid määrates muutus 77-aastane Mammu (kelle sugulust Ode Liisiga üldse ei küsitudki) tulemustes 17-aastase Ode Liisi lapseks ning Jüri (kelle raudselt sisestasin oma lapseks) minu vennaks. Mis siis muud, kui klikkida linki Tagasi, pool minutit ootust, Tagasi, pool minutit ootust jne. Kustutasin kõikide andmed algusest peale ära, kahtlustades ilmselt õigusega, et viga tekkis sellest, et leibkonnaliikmetest said kolm inimest endale süsteemis järjekorranumbri 3 (1,2, 3,3, 3), mistõttu süsteem nad hiljem ilmselt lootusetult segi ajas. Pärast seda, kui kõik said süsteemi poolt endale korduvkatsel korrektsed järjekorranumbrid, sujus sugulussidemete määramine tõrgeteta.

Aga segaseid kohti oli edaspidigi. Töökoha aadressi puhul ei piisanud valikust "Harjumaa, Tallinn", vaid oli vaja täpsustada ka linnaosa - OK, seda oleks võinud siis kohe alguses öelda, mitte lasta mul Tallinn ära valida ning nõuda siis täpsustamist (kusjuures ma hulk aega ei saanud aru, mismoodi ma seda täpsustama pean, kuni lõpuks taipasin sisestamist alustada tänavanimest, mitte linnanimest). Samas eelmise elukoha Tartu määramisel piisas linna täpsusest küll (nojah, eks Tartu olegi väiksem linn ka, aga siiski).

Mõnes kohas oli süsteem vastusevariandi minu eest juba ära märkinud (nt ei pidanud ma määrama oma perekonnaseisu, vaid arvuti oli juba teadlik, et olen seaduslikus abielus), samas mõnes teises kohas täpp arvuti poolt panduna  küll oli, kuid kui valisin Salvesta, andis ekraan veateate, et vastus on märkimata. Saa nüüd aru - edaspidi kustutasin igaks juhuks eelnevalt valmis olevad täpid ära ja märkisin need ise samasse kohta uuesti.

Ja kui oli keelte sisestamine, ei saanud vähemalt mina küll alguses aru, et kui lisad keele, mida loetelus ei ole, pead seda tegema mitte esimesele tühjale reale, vaid alles sellele reale, mis on valikust leitud keelte järel. Ja kui tahad selle järel uuesti võtta etteantud valikust keelt (need tuli sisestada oskuste pingereas), tuleb see võtta jälle eraldi realt. Kõik selgus katse-eksituse meetodil.

Aga tehtud ta igatahes sai. Ent kui oleks minu teha, suunaksin ma kõik süsteemiarendajad Maksuametisse koolitusele. Sest sellist vatti, mida tuludeklaratsioonide sisestamise esimestel päevadel saavad nende Vaarikad ja muud toreda nimega serverid, pole ilmselt küll kuskil mujal - aga kõik toimib! Vigadeta.

______
Täiendatud. Delfi ajakirjanikud on enamlevinud vigade kohta ka kommentaari küsinud ja esitavad õige käitumise juhised.

Lisa kommentaar

Loading