Eesti Ekspress tõstatas eelmisel nädalal teema, et koolide (konkreetselt Tallinna Inglise Kolledzhi) juures kogutakse lapsevanematelt vabatahtlik-sunniviisiliselt raha. Ma ei ole veel Karinilt küsinud, kas ja kui palju on temalt TIK-i esimeses klassis õppiva Matu keeletundide eest raha küsitud, kuid analoogne annetuste kogumse süsteem on vist igas koolis, kus püütakse kooli järje peal hoida. Paraku. Ja ma ei süüdistaks siin koole.
Nagu ma olen aru saanud, lõpetas riik kümmekond aastat tagasi süvaõppe rahastamise. Nii et koolid, kes tahtsid riiklikust õppekavast enamat pakkuda, pidid lisatundide eest mujalt raha leidma või õpetajad palgata jätma. Ja ega see mujalt raha leidmine kerge pole, sest koolide eelarved on rangelt reglementeeritud, mäletan oma aastasest kogemusest Tallinna Lilleküla Gümnaasiumi hoolekogus. Seal algatasime näiteks turvakaamerate raha kogumise, saatsime lapsevanematele selle kohta meeldetuletuskirju (küll mitte vormis "teil on veel annetamata", vaid "palume võimalusel annetada") ja palju muud. Isegi vetsupaberi rulle on lapsed kooli viinud. Süvaõppe annetusi Lilleküla Gümnaasiumis ei olnud, sest tegu on nn.tavakooliga, ehkki igati tubli ja kõvasti üle keskmise ulatuvaga (kurikuulsas koolide edetabelis viimati 62.koht).
Nüüd, gümnaasiumis, õpib Kati Tallinna Reaalkoolis ja sealgi tutvustati esimesel koosolekul, et soovituslik annetus on 600 krooni ühe ja 850 kahe seal koolis õppiva ühest perest lapse kohta. Summad ja eelmise aasta kulutuste aruanne on ka kooli kodulehel väljas, nii et ma ei tee siin mingit kohutavat paljastust. Ja selle summa maksin ka ära. Perioodi polnud märgitud ja vist ei öeldud ka koosolekul, kuid igatahes eeldasin automaatselt, et jutt käib aastast.
Jah, ma olen nõus aegajalt oma laste koolidele (ja tulevikus ülikoolidele) annetustena raha maksma. Aga mulle meeldiks, kui selgelt oleksid lahku löödud tõepoolest vabatahtlikud annetused ja kohustuslikud süvaõppe, kooli turvalisuse või mille iganes eest tehtavad maksed. Ka viimaseid oleksin valmis maksma, kuid need peaksid olema lapsevanematele selged juba enne, kui lähevad last sinna kooli panema. Reaalkooli puhul ei tulnud see vähemalt minule üllatusena, sest eelmiste aastate üldkoosolekute materjalid olid kooli kodulehel olemas ja ma lugesin neid, aga nagu pärast koridoris mõningatest repliikidest aru sain, siis mitmed olid küll ebameeldivalt üllatunud. Mitte summa suurusest, vaid asjast iseeneses.
Ilmselt oleks ka TIKi puhul lihtsam, kui ema-isa last koolikatsetele viies kohe kuuleks, et siin koolis tuleb süvaõppe eest maksta 5000 krooni aastas. Ja et kui pere majanduslik olukord ei võimalda, saab esitada taotluse sellest maksust vabastuse saamiseks. Nii, nagu vanasti oli toidurahaga.
Aga seda vist praegused seadused ei võimalda. Kooliharidus peab ju olema tasuta. Ilmselt tuleks Haridusministeeriumil (või kes iganes veel kooliharidust korraldab) teha üks reaalne kohtumine eluga. Eluga, kus juba lasteaias maksab "Kehalise kasvatuse lisatreening" või "inglise keele tund" paarsada krooni kuus. Siis võiksid ka koolid lõpetada pea liiva alla peitmise ning avalkult süvaõppe lisatundide raha koguda. Kui just riik ei taha seda taas finantseerima hakata.