Get a life!

Kaja kirjutab elust ja kõigest, mis selle sees on

Hingetuisk

Täna tuleks siis küünalt põletada, riietuda valgesse ja punasesse ja ööseks hingekestele toitu lauale jätta.

Rahvakalendri hingedeaeg - minu vanaema ütleb selle kohta ka põhjarannikukeelselt jaguaeg - peaks kestma mihklipäevast mardipäevani ning sellel ajal oodatakse iga neljapäeva öösel koju lahkunud esivanemate hingi. Hingedepäev 2.novembril on aga pigem kristlike juurtega, usklike surnute mälestamispüha.

Tänavu langeb hingedepäev neljapäevale, nii et rahvakalender ja kristlus saavad mõlemad kenasti kaetud. Kui on tahtmist seda tähistada.

Minul on väga vedanud, sest kõik mu kõige lähedasemad on elus. Aga ööl vastu tänast, kui väljas vilistas tuul ja möllas tuisk, ärkasin ikka üles ja jäin mõtlema. Igavikule.

Ja praegu sõuavad mere kohal rasked tinased pilved.

Kommentaarid (3) -

  • Treissi

    02.11.2006 15:49:28 | Vasta

    Ega sa ei tea, miks rahvakalendris neljapäev nii olulisel kohal on? On ka näiteks kaduneljapäev ja veel muud neljapäevad ju.

  • Kaja

    02.11.2006 16:05:00 | Vasta

    Kuskilt olen lugenud, et tõenäoliselt oli vanasti kasutusel viiepäevane nädal. Neljapäev ja laupäev on siis vastavalt viie- ja seitsempäevase nädala eelviimased päevad ja poolikud tööpäevad ehk puulbad (puulbäd). Et sellepärast ongi niipalju suht sarnaseid tavasid ja traditsioone seotud neljapäeva ja laupäevaga ning mida vanem tava, seda tõenäolisemalt on ta seotud neljapäevaga.

    Aga ma ei anna pead, kui tõsiteaduslik see lähenemine on. Võibolla on meelde jäänud hoopis ilukirjandusest (Herta Laipaik?)või mujalt mitte väga faktilisest kohast.

  • Eppppp

    02.11.2006 16:24:51 | Vasta

    Mul on meeles kusagilt (Krista Aru kultuuriloo loengust), et neljapäev oli vanade eestlaste püha päev. Aga seda süsteemi, mis sa seletad, ma ei teadnud, aitäh harimast ;)

Lisa kommentaar

Loading