Get a life!

Kaja kirjutab elust ja kõigest, mis selle sees on

Kaaslane eluajaks - migreen

Teismelisena diagnoositi mul minu suureks üllatuseks haigus, mida olin pidanud väljasurnud tõu, peente aadlidaamide pärisosaks - migreen. See oli siis, kui neljateistaastaselt tabas mind esimene meeletult tuikav ja oksendamisega lõppev peavaluhoog.

Migreen ei ole tegelikult haigus, vaid nagu ütleb http://www.peavalu.ee/ : periooditi esinev häire. Seda ei saa välja ravida, kuid sellega saab kohaneda.

Mind külastab migreenihoog kord kuni kaks aastas. Sagedamini tunnen aga ära tema alguse - veidra väreluse ehk migreenihalo pea ümber - ning saan ta paari aspiriinitabletiga maha suruda. Mõnikord see aga ei õnnestu, kui näiteks käekott tablettidega kuskile maha on jäänud. Siis on laks käes.

Minul on migreeni päästikuteks:
* punane vein
* toomingate ja sookailude lõhn
* päev otsa katmata pähe kõrvetav päike
* umbsed ruumid (kombinatsioon avanematu odav plastaken + puuduv ventilatsioon)
* "päevad"

Muidugi - need võivad, kuid ei pea migreenihoogu vallandama. Mulle näiteks väga meeldib punane vein ja mõnigi kord ma ei jäta teda joomata ja midagi ei juhtu, kuid pean alati migreenihoo võimalusega arvestama. Eriti kui kokku satub kaks või rohkem päästik-sümptomit - toomingapõõsa all ma raudselt endale punaveini lubada ei saa.

Migreen ei muuda mind õnneks täiesti teo- ja töövõimetuks. Autoga ma hoo lõpufaasis küll sõita ei julge, kuid kõige muuga saab hakkama ning ümbritsevad ei pruugi arugi saada, et mul midagi viga on. Ainult WC peab lähedal olema, et kergendust toova oksendamise hetkeks sinna jõuda...

Täna õhtul mul ongi selle aasta peavaluhoog, päästikuks päev läbi kestev loengumaraton umbses klassiruumis. Ehk siis tänavu enam ei tule.

Kommentaarid (3) -

 • Valve

  20.09.2005 21:53:02 | Vasta

  Tunnen kaasa. Oma hood tunnen tavaliselt ära selle järgi, et valged täpid virvendavad silme ees. No kuskil poole kuni minuti jagu. Siis tean, et tuleb rahulikumalt võtta ja igaks juhuks ärritavatest faktoritest hoiduda.

  Punase veiniga on meil sama lugu. Päevavalgus lampide all ma eriti istuda ei kannata ja hoidku jumal, kui kuskil peaks valgus natuke virvendama. Vali tümakas ka ei istu. Ööklubides ei käi, sest seal on umbne, sähviv valgus ja kohutavalt kloppiv muusika. Peaksin hull olema, kui end vabatahtlikult sinna veaks.

  Pingeline mõttetöö ja magamata ööd... enamasti peale vihastamist on mul peavalu garanteeritud. Siiani aitab mind solpadeine´i tablett ja pea külmas hoidmine. Olen ka keset koridori oma valutava koha vastu külma seina sättinud, et leevendust saaks. Kõige parem on siiski pimedas liikumatult pikali olla. Kummaline on aga tõesti see, et peale oksendamist valu kaob.

  Töölt pole veel peavalu tõttu puudunud. Aga ega päeva esimesel poolel mul pea pole valutanud ka.

  Karm värk tegelikult.

  Loodan, et su peavalu on järgi andnud. Kui ei, siis pea vastu!Smile

 • valve

  20.09.2005 21:54:00 | Vasta

  pähSmile see mitu päeva vana sissekanne. usun, et nii pikalt see hoog nüüd küll ei kestnudSmile

 • Kaja

  21.09.2005 0:22:37 | Vasta

  Ei kestnud jah, veel enne südaööd tol päeval sain tast lahti Smile

Lisa kommentaar

Loading