Get a life!

Kaja kirjutab elust ja kõigest, mis selle sees on

Kati ja Jüri ajaloo olümpiaadil

Nii Kati kui Jüri käisid täna ajalooolümpiaadi koolivoorul, vastavalt siis 8. ja 6.klassi omas. Kati võttis kokku, et kuna ta enne eriti ei õppinud, siis loodab ta nüüd, et oma ajalooõpetaja tema tööd ei paranda: 19. sajandi lõpu -20.sajandi alguse leiutajatest ja teadussaavutustest oli Kati teadnud kahetsusväärselt vähe.

Et mis asjad leiutati siis näiteks 1901, 1903 ja 1911? Võtsin Wikipedia appi ja pakun, et esimene on võiks olla Marconi esimese signaali vastuvõtmine üle Atlandi. Viimasega, 1911.  aastaga, on seotud palju asju, millest aga ühtegi ei oska välja valida. Neoonlamp? Ülijuhid? aatomituuma lõhestamise värk? ... Ja 1903 on veel hullem, sealt ei oska kohe midagi valida, polegi nagu väga tähtsat avastust. Ei, tuleb ikka uue aja teadmistekogust ehk internetist klassika poole pöörduda ja otsida välja mõni raamat stiilis "Suured avastused".

Jüri olümpiaadi teema olid vanad Idamaad ja Mesopotaamia. Tema oli isegi päris palju teadnud. Ainult et aastaarvudega pole temagi just sina peal, nii et kui oli antud aastaarvud ja tema pidi sündmuse välja mõtlema, oli ta vastanud üsna huupi. Ja ka vastuse küsimusele, kes mõtles välja yin-yani märgi, oli ta ise välja mõelnud: Kung Lao. Mis - üllatus, üllatus - osutus isegi kõla poolest osaliselt õigeks, sest ilmnes, et märgi väljamõtleja oli Laozi. :)

 

Kommentaarid (2) -

  • Liis

    13.01.2006 02:28:27 | Vasta

    Siin on üks lihtsustatud loetelu:
    http://www.krysstal.com/inventions_13.html

    Samas ei kujuta ette mida praegused eestikeelsed ajaloo õppematerjalid oluliseks loevad - st. taoline leiutiste nimestik võib olla hoopis teistsugune...


  • Kaja

    16.01.2006 23:08:58 | Vasta

    Kati tulemus teada: 50st punktist 32, oma klassist (nad tegid olümpiaadi kolmekesi) kõige rohkem. Teistel oli 20 punkti kandis või pisut alla. "Õpetaja ei paistnud ka väga pettunud olevat," kirjutas Kati ise.

Lisa kommentaar

Loading