Get a life!

Kaja kirjutab elust ja kõigest, mis selle sees on

Kui tahad kuud ja päikest pealekauba

Jõulu- ja aastavahetuse eelne aeg on ikka selline natuke mõtlik ja endasse- või tagasivaatav. Nii vaatan minagi endasse ja püüan aru saada, kas see, kas ma tahan kõike korraga ja palju, ikka on pikas perspektiivis kõige õigem teguviis.

Ma tahtsin saada lapsi ja teha karjääri – korraga. Praegu aga tean, et jään elu lõpuni kahetsema, et kahekuuse poja kõrvalt tööle tormasin. Kõik kursusekaaslased tegid juba ammu oma töiseid tähelende ning 90ndate alguses tundus maailm ka nii kiiresti muutuvat, et oli tunne, et kui kohe servast haarata ei saa, jäädki maha. Nüüd aga tean, et tööd jõuab teha alati ja eluaeg, aga laps on beebi ainult mõned napid kuud… Ja kui vaatan omaealisi naisi, kes lastesaamisega ei alustanud mitte kahekümnendate eluaastate esimeses, vaid kolmekümnendate teises pooles, tunduvad nad palju paremini hakkama saavat oma töö- ja pereelu ühendamisega – kasvõi juba sellepärast, et nende materiaalne olukord on emaks saades parem.

Ma kindlasti ei kahetse, et ma nii varakult lapsed sain –  nüüd on mul suurepärased kaaslased ning ma ei kujuta tegelikult hästi ette, kuidas oleks praegu elu väikeste lastega. Aga kui seltskonnas läheb jutt sellele, kas lapsi tasub saada varem või hiljem, ei visku mina tulihingeliselt oma tehtud valiku õigsust kinnitama, vaid arvan vaikselt, et pole sel teiselgi variandil viga midagi.

Või teine asi. Kui meil Leivoga ühise majaostu ja kõigi lastega kokkukolimise plaan liiva jooksis, otsustasime, et ei hakka selles suunas enam pingutamagi. Ja nüüd oleme endale ostnud hoopis tulevikukodu, selle kahe inimese oma… Kõik on taas hästi tore ja ma ei kahetse seda valikut – aga ometi toob selline kolmes kodus toimuv elukorraldus kaasa ka palju pingeid. eeskätt selles osas, et mina tahan olla vähemalt kahes kohas korraga, koos nii Leivoga kui lastega (ja miks mitte samal ajal veel ka maal ja ema-isa külastamas). Muidugi hakkab kuskilt kärisema ja lõpptulemusel on vist kõigil tunne, et ma olen koos nendega liiga vähe.

No ja kolmas. Ma tahan teha oma palgatööd (mis on hoolimata üha kasvavast pingest päris tore) ning teha seda hingega. Mis tähendab, et panustan tööle ka nädalalõppudes ja õhtuti kodus. Aga samas tahan ma vabal ajal lastega olla, Leivoga olla, sõpradega olla, sporti teha, raamatuid toimetada – viimane kõlab vist kah nagu töö, aga on mulle hoopis tore vaheldus koostööst teistsuguste inimestega  (ehkki ma vist nende teistmoodi, tundlike loominguinimeste jaoks mõnigi kord liiga ebadelikaatne või otsekohene olen, aga see ei puutu praegu asjasse). Asjasse puutub see, et rabelen nagu orav rattas – loobudes asjade valmissaamise nimel (täiesti vabatahtlikult, eks ju) elu seltskondlikust osast - kuid olles selle üle hinges rahulolematu.

Aga nagu ütleb Sinuhe: Kõik on tähtedesse kirja pandud juba enne minu sündimist. Ma tean, et ega ma ennast, oma iseloomu ja DNA-d muuta ei saa… aga ma tahan, et saaksin korraldada seda kõike paremini. Sealjuures millestki loobumata, loomulikult.

Kommentaarid (3) -

 • CV

  22.12.2011 10:40:57 | Vasta

  Ma just praegu maadlen nende eri tahtmiste ja soovide tasakaalustamise probleemidega. Hing ei anna rahu, et kas juba kokku lepitud kompromissid veel sündimata lapse arvelt ja kasuks on ikka head või mitte jne jne. Just see beebi kõrvalt karjääri tegemine, mida kõik nii taunivad ... Nii hea, et kirjutasid. Ma sain taas lisa mõtlemisainet Smile

 • t7pi

  22.12.2011 16:29:40 | Vasta

  Aga küll on hea, et tead mida tahad. Mul on olukord, kus "võiks ju seda proovida ja siis veel seda ja seda ja kõik on võrdselt huvitav". Ja siis tilpnedki eikusagil Smile

 • Nipi

  27.12.2011 16:01:41 | Vasta

  Õnneks või kahjuks ei saa ma veel nii palju ajas tagasi vaadata. Tänu (ime)lapsele astusin ma üheks aastaks karjääri-karusellilt maha. Olin äsja saanud diagnoosi, et last ma loomulikul teel ei saa, aseainena krabasin endale tööd juurde. Töötasin korraga kahes linnas + alustasin oma firmaga. Ja siis nätaki avastasin ühel hommikul, et ma olen rase. Juhtus nõnda, et pidin kuni sünnituseni kodune olema. Loobusin oma töödest, vaikselt nokitsesin firma kallal, ka veel sünnitusele eelneval õhtul tegin kibekiireid tööülesandeid.

  Beebiga nokitsesin veidi edasi, kui ta 8-kuuseks sai, otsustasin oma firmaga tõsisemalt tegelema hakata. Mis tähendas seda, et koos 8-kuusega hakkasime kontoris tööd tegema. Arvan, et see on asi, mida ma aastaid hiljem kahetsen. Me küll olime kahekesi koos, kuni lasteaiani ja ka lasteaia ajal, aga ikkagi, see pole see. Sest ei saanud talle nii palju tähelepanu anda kui oleks full-time emana seda teinud.

  Aga eks iga asi on kahe otsaga, tänu sellele, et sain lapse, sain tegeleda rohkem oma firmaga, tänu sellele, et mul oli oma firma, sain lasteaeda minekut väga kaua edasi lükata (läks alles 3-aastaselt), kuna laps on väga haige, saan teda lasteaiast koju jätta ja samas tööd edasi teha. Kahetseda saan vist ainult seda, et pole aega, endale, lapsele nii palju kui ma tahaks. Aga jumaldan seda, et ma olen tegelikult oma aja boss (ehk siis kui vaja teen poole ööni tööd ja kui tahan, siis puhkan).  Ja olen küll rahul, et esimene laps tuli enne 30-ndat, kuna praegu, praegu on seis veel lootusetum ja nr 2 ei taha tulla, kuigi on väga-väga oodatud...

Lisa kommentaar

Loading