Miks, miks tundus lapsepõlvine lemmik, Perrault´ "Muinasjutud", üle mitme aasta uuesti lugedes nüüd mulle äkki õõvastav, ebakohane ja isegi jõle?
Lapsena ei näinud ma ometi midagi häirivat selles, et Saabastega Kass oma isanda nimel valetas ja pettis. Ma ei tundnud vastikust kujutluspildi ees, kuidas inimsööja une pealt oma tütarde kõri läbi lõikab. Samuti ei dramatiseerinud ma seda, et rahapuuduses vanemad viisid oma seitse poega koguni kahel (!!!) korral metsa surema - kui esimesel korral pööras nende meelt ootamatult laekunud kümme taalrit ja oldi õnnelikud laste tagasituleku üle, siis raha lõppedes hakati ometi uuesti hauduma hülgamise plaane ... Ja kindlasti ei tekitanud mingit kahtlast tunnet isegi see, et Eeslinaha isa tahtis lihast tütart naiseks võtta (ehkki olin igati printsessi poolt, kes oli vooruslik ja tõrkus). Kui mind üldse midagi häiris, siis ehk see, et Tuhkatriinut ja Eeslinahka peeti Printsi vääriliseks ainult siis, kui nad endale kaunid riided selga said - mäletan, et armastasin muinasjuttu ümber mõelda nii, et Prints leidis Tuhkatriinu nimelt nõgisena üles ja pidas teda ikka armsaks, ilma haldja sekkumiseta...
Nüüd aga, nüüd aga tabasin end lugedes mitu korda mõttelt: "Issand, sellist juttu ei tohiks küll lastele lugeda!"
Õnneks ma veel vähemalt mäletan, et tohib küll. Et need ei kahjusta lapsi tõesti mitte mingil moel. Vähemalt mind küll ei kahjustanud.
Lapsed on oma hingelt ilmselt samas ajas, kui oli inimühiskond muinasjuttude sündimise ajal. Mil kõik oli väga lihtne, hea-halb, ning valgete jõudude eesmärk pühitses iga abinõu. Ka sohitegemise ja mõrva. Õnnelik aeg, kus veel liiga palju ei mõeldud...
Sest kui liiga palju mõtlema hakata, jõuabki viimaks muinasjuttude tsenseerimiseni välja.
Või peakski seda ehk tegema, sest võibolla ongi praegusaja inimesed, sealhulgas ka lapsed, juba teistsugusema, arenenuma mõttemaailmaga ja empaatilisemad...?