Lugesin Postimehest uuringu kokkuvõtet, et keskmiselt kuleb peres ühele lapsele 2700 krooni kuus, kolme lapse puhul aga 4700 krooni kuus - kolme peale kokku.
Ma pole just kõige halvem majandaja ja rahaga ümber käija, aga 2700 krooni on küll vähe mis vähe. See teeks kuus keskmiselt 90 krooni päevas.
Mnjah.
Gümnaasiumi toiduraha on 12 krooni päevas (kui jagada summa kuu kõikide päevade, mitte ainult koolipäevade peale). Nii et suurematel lastel jääks järgi 78 krooni päevas. Seda toidu, eluaseme, riiete, transpordi, hobide, kooli jne peale.
Uskumatu.
Ja 4700 krooni kolme lapse peale teeb 52 krooni päevas. Siit ei taha gümnaasiumi toiduraha enam maha lahutadagi.
Mina olen oma lastekulud üsna punktuaalselt Exceli tabelisse kirja pannud, aga nende numbrite valguses ei julge saadud numbrit avalikustadagi. Kusjuures luksuslikke kulutusi seal hulgas ei ole, pigem on selline planeeriv ja suuremaid kulutusi hoolega kalkuleeriv majandamine.
Muidugi saaks eluks-otseselt-mitte-hädavajalike kulude pealt üsna palju kokku hoida: breketid, autokool, trennid spordiklubides, keeltekool neljanda võõrkeele õppimiseks, gümnaasiumi ettevalmistuskursus... Aga ma tunneksin end siis väga-väga halvasti. Ja praegu on mul siiski hea meel, et saan lubada lastele kulutusi, mis on olulised nende tuleviku jaoks või siis lihtsalt osa elukvaliteedist.
Ja tõesti - kui ikka vaja, saaksime hakkama ka selle 52 kroonga päevas. Siis küll kardinaalselt eluviisi ja elustandardit muutes, aga saaks.
Nii need keskmised sünnivadki.